NYELVÉSZET

Kertész Zsuzsa
Eötvös József Collegium, Budapest

A TANÁR VAGY A KÖNYVE?
A MAGYAR BIRTOKOS SZERKEZETEK FURCSASÁGAIRÓL



Aki tanulmányozott már indoeurópai nyelveket, hamar észlelhette a különbségeket a magyarral szemben a birtokos szerkezetekkel kapcsolatban. Köztudott például, hogy jelentősek az eltérések a toldalékolást és a szórendet illetően: a magyar az indoeurópai nyelvekhez képest szinte mindent fordítva csinál. Ezekből az eltérésekből származóan olyan kérdések merülhetnek fel, amiket például az angol vagy az olasz esetében nem szükséges felvetnünk: ilyen többek közt a névelő státusa a birtokos szerkezetben - ezt a problémát részletesen szeretném tárgyalni az eladásban.

A fentieken kívül érintőlegesen szó lesz a -nak toldalék datívuszi avagy genitívuszi mivoltáról az olyan szerkezetekben, mint az apának a fia, a determinánsok helyzetéről, valamint arról, miért nem grammatikus a *Debrecennek a városa kifejezés.

Az előadás egyik központi témája tehát a (határozott) névelő hovatartozása. Kérdéses, hogy a birtokos szerkezet (a tanár könyve) a határozott birtoktól avagy a határozott birtokostól kapja-e a névelőjét. Mindkét elmélet számos példával alátámasztható és cáfolható. Nem teszek kísérletet arra, hogy bármelyik megoldás helyességét igazoljam, az előadás sokkal inkább problémafelvető, mintsem -megoldó jelleggel bír.

Előző
Következő
Program