TERMÉSZETTUDOMÁNY

Kovács István
Eötvös József Collegium, Budapest

A KONTINENSEK SZÜLETÉSE ÉS FEJLŐDÉSE



Sokunkban felvetődhetett már a kérdés, hogy a kontinensek, amelyek a Föld felszínének kb. negyedét teszik ki és lakóhelyünket jelentik, hogyan is jöttek létre és fejlődtek a földtörténeti múltban. A térképet szemlélve szembeötlő, hogy a kontinentális táblák kiemelkedő szárazulatokat alkotnak, szemben az óceáni medencék mintegy 2000 méteres átlagmélységével. Feltűnhet az is, hogy sok esetben a kontinensek peremi részeit vulkánok alkotta tűzkoszorú övezi. Mindezek a megfigyelések egy, a háttérben meghúzódó mélyebb összefüggésrendszerre utalnak, amely feltárása közelebb vezet bennünket a kontinentális lemezek fejlődésének részletesebb megismeréséhez.

Előadásomban a geológia korszerű eredményeinek felhasználásával, közérthető nyelven, egy közös felfedezőútra invitálom a hallgatóságot.

Legelőször az óceáni lemezek tulajdonságait, keletkezését ismertetem, majd ezt követően térek rá az óceáni és kontinentális lemezek határterületein elforduló jelenségekre. Itt részletesebben kitérek az óceáni lemezhez kapcsolódó, ezen határterületeken végbemenő átalakulási folyamatokra. E folyamatokkal összefüggésben betekintést nyújtok a magmaképződés alapvető mechanizmusába, és ismertetem az ezekhez kapcsolódó - mind mélységi, mind felszíni - vulkáni tevékenység jellemző vonásait.

A fenti jelenségeket és folyamatokat, ahol lehetséges, a világból vett jól ismert és hazai, de sajnos a közvélemény által kevéssé ismert példákkal és folyamatábrákkal illusztrálom.

Előző
Következő
Program