IRODALOMTUDOMÁNY

Patonai Anikó Ágnes
Kerényi Károly Szakkollégium, Pécs

JÓKAI PEGAZUSA: AZ ÁLLATORVOSI LÓ



Jókai Mór első regényében ugyanazt a nyelvi sokszínűséget találjuk, mint Petőfi Sándor szintén 1846-ban készült, A hóhér kötele című művében. Ezt a nyelvi sokszínűséget a regényben egymást váltogató műfaji kódok határozzák meg. Az egyes szereplők nyelvezete ugyanis nem belső tulajdonságaikhoz kötődik, hanem ahhoz az éppen aktuális műfajhoz, amely az adott szövegrész mintája. A különböző műfajú írásokban meghatározott szituációk fordulhatnak elő: a szereplők és az elbeszélő nyelve e szituációk alapján változik. A Hétköznapokban többek között olyan műfajok sorakoznak fel, mint a ,,humoristicus'' regény, az adoma, az eposz, vagy a társadalmi irányregény. A pályakezdő Jókai választása a lehetőségek közül a kiemelt fontosságú műfajokra esett.

A cél egyrészt ezeknek a műfajoknak az elkülönítése és bemutatása, másrészt annak megvizsgálása, hogy ezek a nyelvi fordulatok milyen szoros viszonyban állnak a klasszikus, iskolás retorikai szabályokkal: a ,,nagyképű beszédmód'' vagy a ,,romantikus túlzások'' alapjait a retorikai gyakorlatokban kereshetjük. A retorikus szerkesztettség lényege a biztos hatásra való törekvés, ezért a szónoknak (a szerzőnek) úgy kell megírnia a szöveget, hogy alkalmazkodik a hallgatóság (tehát a befogadók) műveltségi szintjéhez és érdeklődési köréhez.

Mindez azt mutatja, hogy Jókai olyan hagyományrendszereket követ, amelyeknek elutasítását számos kommentárban hangoztatja. Ilyen értelemben tehát nem állítható az, amit a Jókai-szakirodalom nagy része elfogadott, vagyis hogy Jókai ,,olyan helyeken járt, ahol a Pegazus patkója nyomot még nem hagyott''. A harmadik szempont így annak a vizsgálata, hogy ez az első Jókai-regény hogyan és milyen metaforarendszerekből épül fel a Jókai-monográfiákban, illetve, hogy ez milyen viszonyban áll a Jókai-szöveg retorikusságával.

Jókai első regényét a szakirodalom (leginkább az első bíráló, Tóth Lőrinc kritikája alapján) többnyire úgy írja le, mint olyan művet, amelyben Jókai minden későbbi hibája is megtalálható. Így lesz a Jókai-monográfiákban az eredetiséget példázni hivatott Pegazusból állatorvosi ló.

Előző
Következő
Program