TÖRTÉNELEM

Makranczi Zsolt
Hatvani István Szakkollégium, Debrecen

EGY MAGYAR EMIGRÁNS ÉLETE
BEÖTHY ÖDÖN UTOLSÓ ÉVEI: 1849-1854



Előadásomban Beöthy Ödönnek (1796-1854), a reformkori Bihar vármegye kiemelkedő politikusának emigrációban töltött éveit mutatom be.

Életéről a múlt század végén született jelentősebb életrajz. Az újabban előkerült források azonban lehetővé és szükségessé is teszik Beöthy Ödön életének kutatását, vizsgálatát.

Beöthy Ödön életének utolsó éveit még nem kutatta senki, ezért ismereteink meglehetősen hiányosak pályájának erről az időszakáról. Egyedül közvetlenül a világosi fegyverletétel utáni bujdosását, az országból való kimenekülésének útvonalát ismerjük meglehetős alapossággal.

Az emigrációs időszakáról még a múlt századi - máig egyetlen - életrajzírója, Hegyesi Márton is csak vázlatosan, a főbb tartózkodási helyeit feltüntetve tett említést pár oldalon. További információkat szerezhetünk a korszak politikusainak, történelmi személyiségeinek naplóiból, visszaemlékezéseiből, de még így is hiányos képet kapunk életének ezen szakaszáról.

Előadásom elején - mivel Beöthy neve csak a reformkorral és a szabadságharc történetével foglalkozó történészek számára cseng ismerősen - a korszak jelentősebb és természetesen Beöthyhez is kapcsolódó eseményei, illetve politikusai segítségével megpróbálom ,,ismertté'' tenni személyét.

Rátérve az emigráció időszakára, azt Beöthy Ödönnek 1850 és 1854 között Vukovics Sebőhöz írt leveleinek elemzése alapján mutatom be.

A forrásanyag 76 darab Beöthy Ödöntől és 2 darab Beöthy Ödönnétől származó levelet tartalmaz. A levelek ilyen jelentős száma és azok tartalma lehetőséget ad arra, hogy Beöthy emigrációs korszakát minden eddiginél pontosabban, a kortársak, illetve a szakirodalom téves adatait, véleményeit is korrigálva árnyaltabban rajzoljuk. Már pusztán a levelek feladási helyei több tartózkodási helyről árulkodnak, mint azt eddig tudtuk! Az ebből a korszakból származó források adatai, a levélíróknak vagy magának Beöthynek elejtett megjegyzései pedig Beöthy korábbi pályájának, a reformkor vagy a szabadságharc alatti időszak homályos kérdéseinek tisztázásában segíthetnek. Ezek fontos adalékul szolgálhatnak Beöthy teljes pályaképének megrajzolásához.

A levelek azonban Beöthy életén kívül bepillantást engednek más emigránsok - így pl. a Jersey szigetén tartózkodók - életébe, valamint az emigráció soraiban zajló harcok, a különböző politikai irányzatok világába, Vagyis lehetőség nyílik arra, hogy Beöthyn keresztül a magyar emigráció 1849-1854 közötti életéről, működéséről kialakult képen is finomítsunk.

Előző
Következő
Program